Padre Athletics Championships

Varsity CCS Championships

Varsity CCS Championships


#
Sport
Year
Team/Individual
Event
1Swimming1969Tom McBreen400 Freestyle
2Swimming1970Ron Longinotti100 Butterfly
3Swimming1970Tom McBreen400 Freestyle
4Swimming1970Tom McBreen200 Freestyle
5Track and Field1970Lynn SwannLong Jump
6Track and Field1972Jack Wandro880 Yard
7Cross Country1975Team
8Golf1978Gerald GutknechtChampion
9Swimming1979Ken Foss200 Freestyle
10Baseball1984Team
11Swimming1985Ray Looze200 Freestyle
12Swimming1986Ray Looze200 Freestyle
13Swimming1986Ray Looze100 Breaststroke
14Wrestling1987Dan Burgett175 lb.
15Football1990Team- Division 1-3A
16Swimming1990Ed Maierhofer100 Breaststroke
17Basketball1991Team- Division I
18Baseball1991Team- Division I
19Swimming1991Ed Maierhofer100 Breaststroke
20Wrestling1992Erick Vera152 lb.
21Baseball1993Team- Division I
22Baseball1994Team- Division I
23Swimming1994Sean Fatooh100 Breaststroke
24Cross Country1996Team- Division II
25Swimming1996Chad Olson, Brian Rafferty,
Paul Spinale & Leffie Crawford
200 Medley Relay
26Swimming1996Leffie Crawford100 Butterfly
27Cross Country1997Team- Division II
28Swimming1997Chad Olson, Carl Crawford,
Paul Spinale & Leffie Crawford
200 Medley Relay
29Swimming1997Leffie Crawford100 Butterfly
30Swimming1997Leffie Crawford50 Freestyle
31Baseball1998Team- Division I
32Swimming1998Leffie Crawford100 Butterfly
33Swimming1998Leffie Crawford50 Freestyle
34Basketball2000Team- Division I
35Golf2000Team
36Golf2001Team
37Track and Field2001Colin Gaul, Angelo Fobbs-Valentino,
Tom Darcy & Tony Martinelli
4x400 Relay Team
38Cross Country2001Team- Division I
39Cross Country2002Team- Division I
40Cross Country2002Dominic VoglDivision I
41Track and Field2003Team
42Track and Field2003Angelo Fobbs- Valentino400 Meter
43Basketball2004Team- Division II
44Cross Country2004Team- Division I
45Basketball2005Team- Division I
46Golf2005Team- Co-Champions
47Track and Field2005Aven WrightTriple Jump
48Basketball2006Team- Division I
49Golf2006Team
50Wrestling2008Hanna Malak189 lb.
51Tennis2008Spencer TalmadgeTennis
52Baseball2009Team- Division I
53Football2011Team- Division I
54Wrestling2012Tim Glauninger220 lb.
55Football2013Team-Open Division
56Golf2013Isaiah SalindaMedalist
57Track and Field2013Jonathan BeeringShot Put
58Soccer2014Team- Division II Co-Champions
59Track and Field2014Marcus Alvarez, Jeremiah Testa,
Armon Plummer & Kyle Orloff
4x400 Relay Team
60 Basketball 2015 Team- Open Division
61Swimming2015Joe Kmak100 Breaststroke
62Track and Field2015Noriega Moffett, Armon Plummer, Marcus Alvarez, & Jermiah Testa4X400 Relay Team
63Wrestling2016Dominick Christmas195 lb.
64Track and Field2016Talon Galvez-BennettPole Vault
65Track and Field2016Noriega Moffett, Jeremiah Testa, Scott Fitzpatrick & Armon Plummer4X400 Relay Team
66Football2016Team - Open Division II

Varsity WCAL Team Championships

Varsity WCAL Team Championships

# Sport Year
1 Football 1968 Team
2 Swimming 1968 Team
3 Football 1969 Team
4 Swimming 1969 Team
5 Swimming 1970 Team
6 Tennis 1970 Team
7 Swimming 1971 Team
8 Tennis 1971 Team
9 Football 1972 Team*
10 Swimming 1972 Team
11 Swimming 1973 Team
12 Cross Country 1974 Team
13 Swimming 1974 Team
14 Cross Country 1975 Team
15 Golf 1975 Team*
16 Swimming 1975 Team
17 Cross Country 1976 Team
18 Baseball 1977 Team
19 Baseball 1980 Team
20 Soccer 1980 Team
21 Golf 1981 Team
22 Baseball 1984 Team
23 Baseball 1985 Team
24 Wrestling 1987 Team
25 Baseball 1990 Team
26 Golf 1990 Team
27 Tennis 1990 Team
28 Baseball 1991 Team
29 Soccer 1991 Team
30 Baseball 1992 Team
31 Swimming 1995 Team*
32 Baseball 1997 Team
33 Baseball 1998 Team*
34 Golf 1998 Team*
35 Golf 2000 Team*
36 Baseball 2001 Team*
37 Golf 2001 Team*
38 Soccer 2001 Team*
39 Football 2002 Team*
40 Volleyball 2002 Team
41 Baseball 2003 Team*
42 Basketball 2003 Team*
43 Cross Country 2003 Team*
44 Baseball 2004 Team*
45 Basketball 2004 Team*
46 Basketball 2005 Team*
47 Golf 2005 Team*
48 Baseball 2006 Team*
49 Football 2006 Team*
50 Baseball 2007 Team*
51 Golf 2007 Team
52 Wrestling 2007 Team*
53 Baseball 2008 Team*
54 Football 2008 Team*
55 Baseball 2009 Team
56 Soccer 2010 Team*
57 Baseball 2012 Team*
58 Baseball 2013 Team*
59 Football 2013 Team*
60 Tennis 2013 Team*
61 Wrestling 2013 Team
62 Football 2014 Team*
63 Baseball 2016 Team*
64 Wrestling 2016 Team*
65 Football 2016 Team*
66Wrestling2017Team
*Team-Co-Championship

Varsity Additional League Team Championships

Varsity Additional League Team Championships

# Sport Year League
1 Basketball 1946 Team-130's CAL
2 Basketball 1947 Team-130's CAL
3 Football 1948 Team* CAL
4 Football 1949 Team CAL
5 Baseball 1950 Team CAL
6 Baseball 1951 Team CAL
7 Football 1951 Team CAL
8 Football 1952 Team CAL
9 Baseball 1953 Team CAL
10 Football 1954 Team CAL
11 Football 1956 Team CAL
12 Track 1957 Team CAL
13 Baseball 1959 Team CAL
14 Baseball 1960 Team CAL
15 Football 1961 Team CAL
16 Track 1961 Team CAL
17 Baseball 1962 Team* CAL
18 Football 1962 Team CAL
19 Track 1962 Team CAL
20 Soccer 1966 Team NPSL
21 Soccer 1967 Team NPSL
22 Swimming 1983 Team PAL
23 Water Polo 1983 Team PAL
24 Swimming 1984 Team PAL
25 Water Polo 1984 Team PAL
26 Swimming 1985 Team PAL
27 Water Polo 1985 Team PAL
28 Water Polo 1986 Team* PAL
29 Water Polo 1988 Team PAL
30 Swimming 1989 Team PAL
31 Swimming 1990 Team PAL
32 Swimming 1991 Team PAL
33 Volleyball 1994 Team SERV
34 Volleyball 1995 Team league
35 Water Polo 1989 Team* PAL
*Team-Co-championship
CCS-Central Coast Section
WCAL-West Catholic Athletic League
CAL-Catholic Athletic League
PAL-Peninsula Athletic League
NPSL-North Peninsula School League