Serra High School Hall of Famers

Last Name First Name Class Induction Year Sport/s
54 Football Team     2002 Football
75 Cross Country Team     2014 Cross Country
Allain Jack 1953 1993 Football, Basketball, Baseball
Angelini Norm 1965 2010 Baseball
Banachowski Andy 1963 1995 Special Category
Bazzani Matt 1991 1998 Baseball
Bermudez Mariano 1991 2014 Baseball, Football
Bianchina Rick 1963 2006 Football, Basketball, Baseball
Bonds Barry 1982 1992 Baseball, Basketball, Football
Brady, Jr. Tom 1995 2004 Football, Baseball
Bricker Rich 1991 2010 Water Polo, Swimming
Burgett Dan 1987 1995 Wrestling, Football
Calonico Dennis 1969 2004 Special Category
Cappel Dylan 1996 2014 Crew
Caselli, Jr. John 1975 1990 Baseball, Basketball, Football
Caselli, Sr. John   1990 Special Category
Chanteloup Al 1950 1995 Baseball, Basketball, Football
Chiamparino Scott 1984 1998 Baseball
Chaussard Garrett 2001 2016 Golf
Coats Bill   1991 Special Category
Coccini Pete 1960 1994 Baseball
Colombo Angelo 1957 1998 Baseball, Basketball
Comfort Geoff 1998 2019 Baseball
Concepcion Guy 1986 2000 Swimming, Water Polo
Concepcion Lee 1985 2000 Swimming, Water Polo
Conneely Todd 1992 2014 Football, Rugby
Crawford Leffie 1998 2006 Swimming, Water Polo
Cullen Tim 1960 1991 Baseball, Basketball
Culligan Tom 1960 1997 Golf
Defoe John 1991 2000 Basketball
DeGara Gus   2006 Coach
Delucchi Dustin 1996 2012 Baseball, Basketball, Football
Doherty Pete 1977 2002 Basketball
Dooley Troy 1991 2002 Football
Duffy Brian 1976 1996 Baseball, Basketball
Ellis Kevin 1986 2006 Basketball
Esposto Gabe 1995 2008 Swimming, Water Polo
Firenze Steve 1962 2004 Track, Football
Fobbs-Valentino Angelo 2004 2016 Football, Basketball, Track
Fregosi Jim 1959 1990 Baseball, Basketball, Football
Freitas Jim 1975 1997 Football
Freitas, Jr. Jesse 1969 1991 Football, Basketball, Baseball
Freitas, Sr. Jesse   1997 Coach
Frisella Dan 1963 1992 Baseball
Funk Greg 1979 1994 Baseball, Football
Garban Jim 1967 1995 Football
Gloskowski Andy 1987 1996 Soccer
Gomez Randy 1975 1996 Baseball, Football
Greene, Jr. Ray 1949 1996 Baseball, Special Category
Grosey, Sr. John   1998 Special Category
Hardee Jason 2000 2010 Football, Basketball
Harnett "Buzz" 1974 1993 Basketball
Healy Jeff 1984 2010 Baseball, Basketball
Houle Ken   1990 Special Category
Hughes Gary 1959 2006 Special Category
Igwe Kelechi 2002 2019 Soccer
Jackson Jim 1954 1993 Football
Jefferies Gregg 1985 1991 Baseball, Football
Jefferies Rich   2012 Coach
Jensen Pete   2010 Coach
Kane Bob 1960 2008 Baseball, Football
Kane Jim 1977 1994 Golf
Keehan Jack 1967 1994 Basketball
Kelly John   1990 Special Category
Kelly, Jr. Parker 1987 2012 Cross Country, Track
Kennedy Tim 1995 2004 Basketball
Kmak Joe 1981 2002 Baseball
Knecht Jim   1990 Special Category
Langridge Mike 1991 2016 Football, Basketball
Laramie Tom 1950 1991 Football
Leary Rob 1982 2008 Baseball, Football
Lofgren Chuck 2004 2016 Baseball
Looze Ray 1986 1993 Swimming, Water Polo
Lotti Bob 1955 1994 Football, Basketball, Baseball
Loveseth Ian 1970 2008 Swimming, Water Polo, Rugby
McBreen Tom 1970 1990 Swimming
McGee Sean 1991 2008 Basketball
McGlennon Pat 1968 1991 Football, Basketball, Baseball
McKercher Bob 1982 1996 Baseball, Basketball
McKercher Tim 1984 1997 Baseball, Basketball
Meyerseick Jim 1975 2004 Football, Baseball, Special Category
Michelsen Ed 1949 1998 Baseball, Basketball, Football
Monahan Jim   2008 Coach
Monahan Phil 1950 1992 Football, Baseball, Basketball
O'Leary, Jr. John 1975 2004 Football, Baseball
Oppezzo Fred 1961 1992 Football, Baseball, Basketball
Orozco Jimmy 1997 2014 Swimming, Water Polo
Paganucci Al 1966 2012 Baseball
Peavey Bill 1997 2019 Baseball, Basketball
Perez Adam 1998 2010 Cross Country, Track
Perry Jeff 1993 2006 Baseball
Petrini Rico 1990 2000 Football, Wrestling, Track
Pindroh Bob 1964 2006 Basketball, Baseball
Powers Will 2005 2016 Football, Basketball
Renault Sean 1992 2012 Swimming, Water Polo
Roberts Noel 1992 2004 Football, Baseball
Robinson John 1954 1990 Football
Ross Stan 1977 1995 Track, Cross Country
Roza Mike 1984 1993 Baseball, Basketball
Scott Tom 1969 1990 Football, Baseball
Serafini Dan 1992 2002 Baseball
Simoni Dick 1951 1996 Baseball, Basketball
Soules Steve 1971 1997 Football, Special Category
Stephens Clayton 1960 1991 Football, Basketball, Track
Stevens Dave   1992 Coach
Strange Keith   2006 Coach
Swann Lynn 1970 1990 Football, Basketball, Track
Tallon Jerry 1966 2004 Track
Tammaro Vince 1973 2000 Football, Basketball
Taufoou Dave 1999 2012 Football
Tuite Tom 1961 1998 Track, Cross Country
Vella Greg 1983 1995 Baseball, Football
Velschow (Smith) Charlie 1986 2002 Football
Vera Erick 1992 2012 Wrestling, Football
Vial Sil 1957 2002 Football, Basketball, Baseball
Vogl Dominic 2004 2019 Cross Country, Wrestling, Track
Walsh Jim 1975 2008 Baseball, Basketball, Football, Track
Wellemeyer Jeff   2019 Staff
Wolger Mike 1991 2000 Baseball
Yaley Bill 1959 1992 Track, Cross Country